See laakeroida on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "laakerointi"
}
],
"etymology_links": [
[
"laakeri",
"laakeri#Finnish:_laurel"
],
[
"-oida",
"-oida#Finnish"
]
],
"etymology_number": "1",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "laurel"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "laakeri",
"3": "oida",
"id1": "laurel",
"t1": "laurel"
},
"expansion": "laakeri (“laurel”) + -oida",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "laakeri (“laurel”) + -oida",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "62/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "laakeroisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroikoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroikaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroikaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroikoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön laakeroitako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroinevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "laakeroiva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "laakeroitava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroidessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "laakeroida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "laakeroida",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "laakeroi",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-voida"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -oida",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to crown with laurels"
],
"id": "en-laakeroida-fi-verb-YTWIMvRW",
"links": [
[
"crown",
"crown"
],
[
"laurel",
"laurel"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑːkeroi̯dɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝ːk̟e̞ˌro̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oidɑ"
}
],
"word": "laakeroida"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "laakerointi"
}
],
"etymology_links": [
[
"laakeri",
"laakeri#Finnish:_bearing"
],
[
"-oida",
"-oida#Finnish"
]
],
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "bearing"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "laakeri",
"3": "oida",
"id1": "bearing",
"t1": "bearing"
},
"expansion": "laakeri (“bearing”) + -oida",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "laakeri (“bearing”) + -oida",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "62/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "laakeroisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroikoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroikaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroikaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroikoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön laakeroitako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroinevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "laakeroiva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "laakeroitava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroidessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "laakeroida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "laakeroida",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "laakeroi",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-voida"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "16 84",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -oida",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 87",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to equip with bearings"
],
"id": "en-laakeroida-fi-verb-YZGxYILS",
"links": [
[
"equip",
"equip"
],
[
"bearing",
"bearing"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑːkeroi̯dɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝ːk̟e̞ˌro̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oidɑ"
}
],
"word": "laakeroida"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms suffixed with -oida",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verbs",
"Finnish voida-type verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oidɑ",
"Rhymes:Finnish/oidɑ/4 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "laakerointi"
}
],
"etymology_links": [
[
"laakeri",
"laakeri#Finnish:_laurel"
],
[
"-oida",
"-oida#Finnish"
]
],
"etymology_number": "1",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "laurel"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "laakeri",
"3": "oida",
"id1": "laurel",
"t1": "laurel"
},
"expansion": "laakeri (“laurel”) + -oida",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "laakeri (“laurel”) + -oida",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "62/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "laakeroisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroikoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroikaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroikaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroikoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön laakeroitako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroinevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "laakeroiva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "laakeroitava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroidessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "laakeroida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "laakeroida",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "laakeroi",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-voida"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to crown with laurels"
],
"links": [
[
"crown",
"crown"
],
[
"laurel",
"laurel"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑːkeroi̯dɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝ːk̟e̞ˌro̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oidɑ"
}
],
"word": "laakeroida"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms suffixed with -oida",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verbs",
"Finnish voida-type verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oidɑ",
"Rhymes:Finnish/oidɑ/4 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "laakerointi"
}
],
"etymology_links": [
[
"laakeri",
"laakeri#Finnish:_bearing"
],
[
"-oida",
"-oida#Finnish"
]
],
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "bearing"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "laakeri",
"3": "oida",
"id1": "bearing",
"t1": "bearing"
},
"expansion": "laakeri (“bearing”) + -oida",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "laakeri (“bearing”) + -oida",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "62/voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "laakeroisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä laakeroi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroikoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroikaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "laakeroikaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroikoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt laakeroiko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön laakeroitako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "laakeroinen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroinee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroinemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroinette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroinevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät laakeroine",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene laakeroineet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei laakeroitane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "laakeroida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "laakeroiva",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "laakeroitava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroinut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroitu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "laakeroidessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroima",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroidessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroidessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroidessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroidessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroiden",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroitaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroiminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-voida",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "laakeroimaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "laakeroida",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "laakeroida",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "laakeroi",
"2": "a"
},
"name": "fi-conj-voida"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to equip with bearings"
],
"links": [
[
"equip",
"equip"
],
[
"bearing",
"bearing"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑːkeroi̯dɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝ːk̟e̞ˌro̞i̯dɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oidɑ"
}
],
"word": "laakeroida"
}
Download raw JSONL data for laakeroida meaning in All languages combined (45.5kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: laakeroida/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"laakeroida"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "laakeroida",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: laakeroida/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"laakeroida"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "laakeroida",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.